cinetip: Monsters University (2013)

kategória: blogcinetip
dátum zverejnenia: 7. júla 2013

Mike Wazowski, malé jednooké zelené strašidlo, sa chce už od malička stať profesionálnym strašičom. Už ako škôlkar pri svojej prvej exkurzii do Monsters a.s. mu toto povolanie učarovalo a podriadil tomuto cieľu celý svoj život, až sa mu podarilo dostať na najlepšiu a najvychytenejšiu školu – Monsters University. Jeho zjav však na prvý pohľad nebudí strašidelný dojem a tak sa stáva od začiatku terčom posmeškov a svojou zapálenosťou po vedomostiach sa stáva outsiderom – šprtom. Jedným z posmeškárov je aj Jimmy Sullivan, nová hviezda školy nosiaca zvučné meno svojho otca. Ten, hoci na univerzitu nastúpil iba teraz, je prirodzený talent na strašenie a ohromuje tým učiteľov aj spolužiakov. Mike sa mu snaží vyrovnať svojimi teoretickými vedomosťami. Vývoj udalostí na škole sa však trocha zvrtne a namiesto pôvodnej rivality musia títo dvaja spolužiaci spojiť svoje sily, pridať sa ku najväčším podivínom školy a dokázať, čo v nich je.

Príšerky: UniverzitaAko už určite viete, tento CGI film je prvý prequel štúdia Pixar a ich filmu „Monsters Inc.“ spred 12 rokov. Pôvodný film v dobe svojho vydania ohromoval nielen svojou nesmiernou technickou kvalitou, ale hlavne skvelým originálnym dejom, plnom brilantných nápadov, kultových gagov, ale aj dojímavých momentov. V tej dobe Pixar stúpal na svoj pomyselný vrchol a každým ďalším filmom si upevňoval pozíciu štúdia produkujúceho CGI filmy na takej úrovni, že aj hraná hollywoodska produkcia bledla závisťou pred ich schopnosťou vymýšľať a rozprávať príbehy, ktoré zaujmú malých i veľkých. Práve „Monsters Inc.“ bol príkladom toho, ako sa dá urobiť buddy komédia bez toho, aby bola plná hlúpych či nechutných vtípkov, alebo s triviálnym a predvídateľným dejom. Celkovo úspech Pixaru spočíval práve v tom, že vo svojich najúspešnejších filmoch stavali proti sebe náš svet proti tomu imaginárnemu. V každom tom imaginárnom svete (hračiek, chrobákov, príšer, rýb, áut, potkanov, robotov…) fungovali akési pravidlá, ktoré nám boli sympatické, pretože sa opierali o ten náš, ľudský svet, ale fungovali akosi humorne a originálne, po svojom. Pravidlá však boli od začiatku presne definované a nemenné – nehrozili žiadne momenty, kedy sa začnú postavy správať inak ako dovtedy, alebo že sa dej zvráti tým, že sa odrazu nečakane objaví „niekto“ alebo „niečo“…

Niečo sa ale muselo pred troma rokmi „objaviť“ v Pixare. Ako si inak vysvetliť to, že po geniálnom filme „Toy Story 3“, ktorý mal všetky spomínané atribúty a navyše tak prepracovaný scenár, že do poslednej chvíle ste vlastne netušili, čo sa s postavami stane, zrazu prišiel úpadok s názvom „Cars 2“ – Hlúpy a nezáživný ohňostroj efektov bez zmysluplného deja, od začiatku plný momentov, kedy sa nestačíte diviť tomu, čo vám autori namiešali som nevládal dopozerať. Človek by povedal, že niečo také si Pixar dovoliť nemôže a tu zrazu prišla ďalšia ľadová sprcha v podaní strešnenej „Brave“ – Pitvoriaci sa ľudia, ukazujúci strastiplnú škálu rôznych groteskných xichtov, správajúci sa podľa toho, ako to v danom momente scenáristovi vyhovuje a celé to zavŕšilo otŕčanie zadkov spopod kiltu, medveď chovajúci sa ako pes… naozaj som neveril vlastným očiam!

Dej filmu „Monsters University“ pojednáva o veciach, ktoré sú pre bežného stredoeurópana neznáme alebo veľmi vzdialené. Americký univerzitný internátny systém je z môjho pohľadu dosť smiešne divadlo. Študenti sa kastujú na „rovných a rovnejších“ do rôznych bratstiev či študentských klubov označovaných gréckymi písmenami, prijímajú do nich nových členov rôznymi nezmyselnými „rituálmi“, ponižujú sa navzájom a súperia o čo „najcelebritnejšie“ postavenie. Keďže je film určený aj pre detského diváka, nemohli si dovoliť venovať sa týmto reáliám detailne, ale som presvedčený o tom, že deti z naších končín ostanú pri týchto scénkach s otvorenou pusou nechápavo sledovať to, čo sa tam deje a netrpezlivo očakávať nejaké ďalšie pitvorenie postavičky. A tým sa dostávam k tomu najdôležitejšiemu: Tento film je vlastne festival komediálnych situácií, gagov a vtípkov na pozadí veľmi jednoduchého, priamočiareho a vcelku aj predvídateľného deja. Musím uznať, že všetky tie vtípky sú na vysokej úrovni, nesmierne som sa pri nich bavil a veľakrát vybuchol rehotom na celé kino. Našťastie to nie je taká infantilná zábava (ako v dvoch predošlých pixarovkách), je na úrovni, má slušnú kadenciu a je to vyvážené vážnejšími scénami. Problém som mal trocha s tou spomínanou jednoduchosťou a priamočiarosťou v scenári, ale hlavne s tým, v akom kontraste je správanie hrdinov oproti „Monsters Inc.“, kdeže vieme ako sa budú správať v budúcnosti. Uvediem príklady:

Mike a SulleySulley sa správa vyslovene ako hajzlík – kašle na všetko a všetkých, pretože on je z prominentnej rodiny strašičov. To je však v silnom kontraste s tým, ako ho a jeho činy poznáme z jeho dospelosti. Skrátka neverím, že túto postavu a jej nové správanie písal ten istý človek. Ako si inak vysvetliť, že z tohoto Sulleyho má byť v budúcnosti tá skromná, zodpovedná, starostlivá, večne milá a priateľská „Cica“? Aj keď sa začne meniť a uvedomovať sa približne v polovici filmu, stále to akosi nie je on…

Randy Boggs je tu od začiatku vykreslený ako milý, nesmelý, okuliarnatý a dokonca priateľský Mikov spolubývajúci, ktorý na zoznamovací večierok dokonca upečie koláčiky „Buď môj priateľ“. Ak si predstavím Randalla z budúcnosti, ktorý bude hnusný, vypočítavý a dokonca nebude mať problém snažiť sa zabiť ľudské deti, tak mi tu skrátka čosi nesedí. A nesedí mi to ani vtedy, ak je v polovici tohoto filmu prijatý do elitného bratstva a robí všetko preto, aby si to privilégium obhájil.

Posledná vec, ktorá mi na „Monsters University“ nesedí je podľa mňa odfláknutý koniec. Všetko vyvrcholí akosi rýchlo. Niektorých zo školy vyhodia, iným dajú nečakane ďalšiu príležitosť, niekto si uvedomí svoje chyby a prednesie pár poučných viet, druhý zas ostane naďalej s prísnou maskou a neustúpi od pravidiel ani za svet. To by bolo ešte v pohode… Ale previesť diváka ďalším Mikovým a Sulleyho životom (až do deja filmu „Monsters Inc.“) iba trápnym rýchlym prezretím fotoalbumu… tak neuveriteľne lacné! Prepáčte páni z Pixaru, ale toto sa robí v béčkových teenagerských komédiach!

A nakoniec si kopnem už iba do poslednej veci, ktorá ma sklamala: Randy Newman a jeho hudba. Ak to porovnám s celou sériou „Toy Story“, či filmami „A Bug’s Life“ alebo predchodcom „Monsters Inc.“, tak je to bohužiaľ neporovnateľné. Nevýrazné motívy, chýbajúca nosná skladba a hlavne to dookola omieľané Gaudeamus Igitur… keď zaznelo prvýkrát, totálne nevhodne umiestnené v naháňajúcej scéne, myslel som, že si zo mňa robia žarty! Nepostrehol som skrátka žiadne výrazné a zapamätateľné motívy. Škoda.

Aby som iba nekritizoval, musím pochváliť slovenský dabing. Opäť na vynikajúcej úrovni, Heňo Platek a Ivan Romančík vo svojej štandardnej forme, ale nové posily, Miško Rovňák a Ďuri Kemka ako Squishy a uletený Art vás budú určite zabávať! Samozrejme sa teším už aj na release BluRay a originálne znenie, ale som rád, že pri Pixare aspoň to ostáva nemenné, že keď to už ide v kine dabované, tak so štandardnou zárukou kvality.

Záver:
„Monsters University“ je film, ktorý skrátka musíte vidieť, ak ste boli pred 12 rokmi tak ako ja unesení z „Monsters Inc.“. Ak ste to nevideli, alebo si to nepamätáte, tak bežte chytro do kina si pozrieť tento „úvodný film“ a potom si pozrite ako čerešničku na torte, geniálne pôvodné príšerky z roku 2001. Tento film je výborný a asi by som mu nedokázal nič vyčítať, ak by som predtým nevidel desiatku lepšie scenáristicky spracovaných filmov toho istého štúdia. Je tu vidieť ohromnú kvalitu audiovizuálneho spracovania a muselo to všetko stáť nesmierne veľa síl (a peňazí). Prial by som si však, aby sa nabudúce niečo z tých prostriedkov a síl vložilo aj do silnejších príbehov, tak ako si to pamätáme z minulých diel tohoto štúdia.

PS: Neopovážte sa z kina odísť pred skončením celých tituliek! Kašlite na multiplexové upratovačky, ostaňte si to vychutnávať až do úplného konca. Čaká na vás prekvapenie! ;)