8bit

8bit

Chiptune skladby pre zvukový obvod AY-3-8910 na legendárne ZX-Spectrum. Narozdiel od mojej pôvodnej elektronickej tvorby, vychádzam väčšinou pri tvorbe týchto chiptune z diel iných autorov a skladieb. Často ide o cover-verzie "modulov" z Amigy alebo PC trackerov, ktorým sa týmto snažím vzdať hold.

Pre vysvetlenie: Zvukový generátor AY-3-8910 vyvinutý v 80. rokoch firmou General Instrument je možné programovo napĺňať dátami a vytvárať tak hudbu pomocou rôznych zvukových priebehov a šumov do troch tzv. "kanálov" umiestnených naľavo, v strede a napravo vo zvukovom priestore. V jednom momente môže v každom z kanálov znieť iba jeden zvukový priebeh či šum. Vytvoriť plne znejúcu skladbu je tak úloha chiptune hudobníka, ktorý využíva rýchle striedanie priebehov, tónov a šumov v každom z kanálov. Na tvorbu takejto hudby sa využíva špecifický program tzv. music-tracker, ktorý vo výsledku vygeneruje spustiteľný kód, ktorý v reálnom čase "kŕmi" zvukový generátor.

Zak-zaka-zak-zak

Tento pôvodne 2-kanálový modul vytvoril začiatkom 90. rokov fínsky chiptune muzikant Purple Motion (Jonne Valtonen), ktorý (ako ste si iste všimli) je mojím vzorom a prerábaním jeho skladieb sa snažím aj na AY-3-8910 priniesť aspoň kúsok jeho génia. Tentoraz som to poňal skôr ako remix a rozšíril som pôvodný modul do všetkých 3 kanálov a snažil sa vyplniť miesta, pri ktorých on musel „šetriť kanálmi“ a navyše som zaexperimentoval s hardvérovými obálkam použitými na hlavnú melodickú linku.

Game About Squares

Hudba vytvorená „na zakázku“ pre konverziu browser-hry GameAboutSquares.com na ZX-Spectrum, ktorú vytvoril pod hlavičkou klubu SinDiKat Dušky „ub880d“ a ja som mu trocha asistoval grafikou, úvodným obrázkom, pár nápadmi a týmto „soundtrackom“.

Harmonics

Chiptune skladbou „Harmonics“ som sa snažil hlavne technicky posunúť a dostať z AY-3-8910/2 zvuk, ktorý odomňa ešte nebolo počuť. Na moje obrovské prekvapenie mala skladba veľmi pozitívny ohlas a na FOReVER 2014 8bit party som sa s ňou umiestnil na 1. mieste s počtom bodov 342.

Inspiration

Famózny fínsky chiptune muzikant Purple Motion (Jonne Valtonen) vytvoril začiatkom 90. rokov množstvo geniálnych modulov. Ďalší z nich s názvom „Inspiration“ som sa rozhodol prerobiť na AY-3-8910. Na FOReVER 14 8bit party však skladba nemala veľký ohlas a umiestnila sa na 4. mieste s počtom bodov 339.

2019 (It’s Alive)

Už je to niekoľko rokov, čo som objavil demo „2019“ od skupiny Brainstorm (platforma PC/Windows), ktoré obsadilo 2. miesto na demoparty Evoke 2010. Titulná skladba „It’s alive“, ktorú do dema zložil Hansee sa mi tak páčila, že som sa rozhodol vytvoriť remake pre interface TurboSound, ktorý obsahuje rovno dva čipy AY-8910/2, čím sa dosahuje plnej 6 kanálovej hudby. Organizátori demopárty Chaos Constructions 2012 v St. Petersburgu ma oslovili, aby som niečím prispel a tak som vytvoril (skrátenú) „party verziu“ skladby a poslal do súťaže. Nakoniec obsadila 2. mieste s počtom bodov 125.

Banana Split

Pred 20 rokmi, v dobách 16-bitových počítačov Amiga a nastupujúcej éry PC, vznikol geniálny 4-kanálový modul vo fusion štýle (jazz v spojení s modernými štýlmi), ktorý má na svedomí fínsky autor dizzy/cncd (Juha Kujanpää). V skladbe som sa snažil zachovať dynamiku pôvodnej skladby a hlasné pasáže striedajú tichšie, v ktorých sa jazzovo „jammuje“. Na FOReVER XIII 8bit party skladba obsadila 3. miesto s počtom bodov 378.

We No Speak Americano

Tentoraz som zvolil niečo veselé: Prerobil som známu komerčnú tanečnú skladbu „Yolanda Be Cool – We No Speak Americano„, s ktorou som na FOReVER C 8bit demoparty obsadil 4. miesto s počtom bodov 394.

Serenity 2009

Tanečná skladba, ktorou som sa pokúšal zaujať plénum na FOReVER|neXt 8bit party a obsadil 5. miesto s počtom bodov 339. Vznik skladby bol však veľmi komplikovaný, pretože ku pôvodnému zdrojáku som sa vrátil až po takmer 5-tich rokoch, no v tomto prípade SQ-Tracker zlyhal a skladba sa doňho nevošla. Preto som skladbu musel „preportovať“ do Vortex Trackera, v ktorom som ju dokončil ešte asi na dvojnásobnú dĺžku.