album: Neobios

album: Neobios

dátum vydania: 14. augusta 2014

neobios je názov môjho druhého dlhotrvajúceho albumu, ktorý je koncipovaný tak, aby obsahoval skladby s vesmírnou tématikou a príbehom, ktorý by ich všetky prepojil. Ten sa postupne formoval v mojej hlave až do dnešnej podoby a keďže nie je nijak prvoplánovo zreteľný, napísal som sprievodcu týmto príbehom.

Album vznikal veľmi dlho, prakticky od novembra 2007. Dôkazom toho je aj to, že som počas jeho tvorby stihol 2-krát presťahovať, raz vyskúšať štúdium vysokej školy, raz zmeniť zamestnanie, šťastne sa oženiť a splodiť potomka. Je jasné, že počas toľkých rokov sa človek nedokáže stále držať danej témy a tak, ako vedľajší produkt vzniklo EP Umbra Linea. Napriek tomu mám pocit, že sa mi podarilo udržať celkovú tematiku albumu tak, ako som si ju predstavoval...

Som si plne vedomý, že som nevytvoril niečo, čo bude zaujímať vydavateľov a bude sa hrať v rádiách - pravdu-povediac, komerčnej hudby je všade navôkol asi až príliš. Naopak, mám pocit, že je "na trhu" nedostatok hudby, pri ktorej si ľudia môžu oddýchnuť, zrelaxovať, či dokonca takej, ktorá im pomôže zdriemnuť si a odpútať sa tým od starostí bežných dní. Práve s takýmto poslaním prichádza 11 skladieb albumu Neobios - je to soundtrack k príbehu, ktorý nebol sfilmovaný, či vydaný knižne.

Finálny mastering albumu má na svedomí Radoslav Košvanec, zvukový majster v štúdiu TC Lemons.

Album Neobios nájdete v službách Spotify, Deezer, iTunes, Amazon, Youtube Music a ďalších...

Poznámka: Skladby č. 1 a 4 nemajú vlastnú stránku, keďže ide o krátke intro, či prepojovaciu skladbu, samostatne nepredajnú.

1. Univiator

Hneď na začiatku albumu sa Vám táto krátka atmosferická skladba snaží navodiť atmosféru nekonečného vesmíru a ponára poslucháča do zvukových plôch a úvodného klavírového motívu…

2. Heliosys

Jedného večera mi z hodiny na hodinu napadla myšlienka sa chytiť opäť témy vzývania slnka a podarilo sa mi stvoriť tento čisto syntetický hymnus. Narozdiel od časti Sun v kompozícii Chilled je táto skladba o čosi „temnejšia“ a chorály ešte viac podtrhujú jej akýsi nostalgický charakter…

3. Anodus Abyssus

Táto skladba stála na samom počiatku albumu Neobios. Je mojim odkazom a poctou skladateľskému géniovi Vangelisovi. Začína improvizáciou na elektrickom piane, pomaly sa rozvíja a odhaľuje nové nástroje, v polovici sa zlomí do 7/8 taktu a zaznie sólo na syntetizátore Minimoog, aby sa nakoniec skladba vrátila tam, kde začala.

4. Proximalis

Táto skladba pôvodne vznikla ako rytmické downtempo (ktoré na albume nájdete ako posledný 11. track), no neskôr som ju prepracoval do tohto atmosferického a temného predelu medzi dvoma pomyselnými časťami albumu: syntetickou a akustickou…

5. SIGMA 98

Skladba, v ktorej som sa vydal opať do končín štýlu ambient/newage a hutných syntetických plôch. Do 9/8 taktu sa začne odvíjať kakofonický arpeggio-motív na pozadí syntetického hymnusu, no neskôr sa skladba zlomí a dostane priestor aj sólová gitara.

6. Aeternum

Skladba začína ponorená do temného gitarového sóla, no tento monotónny začiatok sa zlomí do môjho milovaného 7/8 taktu a akustické nástroje rozohrajú oslavné vyvrcholenie skladby.

Táto skladba je veľmi osobná a vznikla z prostého pocitu uvedomenia si podstaty mojej životnej cesty, po ktorej už nemusím kráčať sám a že sa môžem denne prebúdzať vedľa niekoho, s kým kráčam naproti našej večnosti…

7. Lacrima

Lacrima je prevažne art-rocková skladba, ktorá na album pribudla medzi poslednými. Odrážajú sa v nej moje najčerstvejšie emócie a pestrá paleta pocitov a zážitkov, ktoré sprevádzali môj koniec roka 2013.

8. Neobios

Nový život. Tento názov presne vystihuje pozitívne zmeny, ktoré sa v tom období (leto 2011) diali v mojom živote a ktoré sa mi podarilo vtesnať do tejto pokojnej baladickej skladby, ktorá sa stala titulnou skladbou albumu.

9. Delphinidae

Skladba vznikla na motívy nedokončenej skladby môjho synovca Tomáša Bórika. Hlavne pôvodná úvodná sekvencia jeho skladby mala v sebe toľko pokoja a citu, že keď sa toho motívu vzdal a rozhodol sa ju nedokončiť, prišlo mi strašne ľúto toho premrhaného potenciálu a tak som sa skladby chopil a prepracoval do jej dnešnej podoby. Prajem príjemnú plavbu!

A. Univiator (reprise)

Tak ako ľudia pália za sebou mosty a začínajú nové životy, tak aj v duši muzikanta nastávajú takéto paradoxy. Táto skladba je práve takýto most medzi dvoma obdobiami… vznikla iba pár mesiacov po vydaní albumu Chilled a štýlovo sa od neho výrazne odlišuje. Potreboval som asi všetko hodiť za hlavu a uletieť na niečom celkom inom.

B. Proximalis (reprise)

Strata blízkej osoby je tá najhlbšia ryha, ktorú dokáže osud vytesať do duše človeka. Je zmietaný neprekonateľným pocitom bezmedznej prázdnoty a uvedomovania si, že tú osobu už nikdy viac neuvidí, že sa už naňho neusmeje či nepovie láskavé slovo. Každý to prežíva inak, rôzne dáva najavo svoje emócie… niekto navonok, iný to v sebe nosí tak dlho, kým sa „nevyplače do nôt“…