EP: Umbra Linea

EP: Umbra Linea

dátum vydania: 9. júla 2013

Toto EP vzniklo ako vedľajší produkt prác na mojom druhom, koncepčnom, tematickom, dlhohrajúcom albume Neobios, ktorý je momentálne v príprave. Na EP sa nachádza jediná, rovnomenná, 15-minútová skladba, ktorá je snáď najexperimentálnejším počinom, na ktorý som sa kedy odhodlal. Jej vývoj bol veľmi dlhý a zložitý. Postupne sa formoval z útržkov, nápadov a motívov, ktoré koncepčne nezapadali do pripravovaného albumu "Neobios".

Názov Umbra Linea by sa dal zjednodušene preložiť ako "hranica temnoty". Týmto názvom sa znažím v poslucháčovi nastoliť otázky, aká je jeho hranica toho, čo on sám považuje za hudobne temné a čo už nie. Ja sám som v období, v ktorom skladba vznikala prechádzal toľkými rôznymi obdobiami a náladami, že sa všetky tieto pocity vo mne miesili a vznikalo tak rôznorodé, experimentálne skupenstvo hudby.

Touto kompozíciou som chcel vzdať hold geniálnemu albumu Amarok, ktorý Mike Oldfield vyprodukoval v roku 1990 aby ním urobil hrubú čiaru za všetkou tou komerciou, do ktorej bol tlačený so zmluvou s Virginom pod krkom. Natruc všetkým tak vznikla hodinová kompozícia vyskladaná s útržkov rôznych motívov tak, aby sa zo žiadneho nemohol neskôr zostrihať promo singel. Album nakoniec vyšiel v menších nákladoch a s takmer nulovým komerčným ohlasom, no pre ortodoxných fanúšikov a tiež vyznávačov hudobnej alternatívy je dodnes modlou.

1. Umbra Linea

Táto experimentálna skladba je zložená z kratších či dlhších rôzne atmosferických motívových fragmentov, ktorými sa snažím poslucháča plynulo previesť – od úvodnej filmovo ladenej orchestrálnej sekvencie, cez dynamickejšiu časť, ktorá postupne utíchne do pokojnej orchestrálnej pasáže. Tú však neskôr pretína nervózny motív, ktorý sa postupne mení a skladba vrcholí tvrdším rockovým partom.