Umbra Linea

Táto experimentálna skladba je zložená z kratších či dlhších rôzne atmosferických motívových fragmentov, ktorými sa snažím poslucháča plynulo previesť – od úvodnej filmovo ladenej orchestrálnej sekvencie, cez dynamickejšiu časť, ktorá postupne utíchne do pokojnej orchestrálnej pasáže. Tú však neskôr pretína nervózny motív, ktorý sa postupne mení a skladba vrcholí tvrdším rockovým partom.

Názov Umbra Linea by sa dal zjednodušene preložiť ako „hranica temnoty“. Týmto názvom sa snažím v poslucháčovi nastoliť otázky, aká je jeho hranica toho, čo on sám považuje za hudobne temné a čo už nie. Ja sám som v období, v ktorom skladba vznikala prechádzal toľkými rôznymi obdobiami a náladami, že sa všetky tieto pocity vo mne miesili a vznikalo tak rôznorodé, experimentálne skupenstvo hudby. Skladba vyšla aj vo veľmi limitovanej edícii na vinyle.

Touto kompozíciou som chcel vzdať hold geniálnemu albumu Amarok, ktorý Mike Oldfield vyprodukoval v roku 1990 aby ním urobil hrubú čiaru za všetkou tou komerciou, do ktorej bol tlačený so zmluvou s Virginom pod krkom. Natruc všetkým tak vznikla hodinová kompozícia vyskladaná z útržkov rôznych motívov tak, aby sa zo žiadneho nemohol neskôr zostrihať promo singel. Album nakoniec vyšiel v menších nákladoch a s takmer nulovým komerčným ohlasom, no pre ortodoxných fanúšikov a tiež vyznávačov hudobnej alternatívy je dodnes modlou.

poznámka:

mastering:
Radoslav Košvanec

popis:

štyl:
, , ,


dátum zverejnenia:
9. júla 2013